Sadržaj
Računari, laptopovi, tableti i smartfoni su već duži niz godina integrisani u naš svakodnevni život. Uzimajući u obzir činjenicu da ovakvi uređaji neretko važe za glavni izvor zabave, ali i primarni poslovni kanal, ovaj podatak uopšte nije iznenađujuć. Ipak, i povrh svih benefita koje tehnologija donosi sa sobom, dokazano je višesatno gledanje u ekran (ili monitor) može ostaviti niz negativnih posledica. Ukoliko vas interesuje kako da zaštitite oči od zračenja ekrana uređaja, u redovima koji slede pročitajte najvažnije savete.
Postavite monitor na odgovarajuću udaljenost
Ukoliko posao od vas zahteva da najveći deo dana provedete za računarom, najpre bi bilo poželjno da izmerite na koliko centimetara udaljenosti je monitor postavljen. Ako izmerena udaljenost bude manja od pedeset centimetara, bilo bi poželjno da razmislite o kupovini veće ploče stola (sa širinom od 60+ centimetara). Ovakva investicija se na prvi pogled čini izdašnom, ali je neosporno da može značajno pomoći u očuvanju vašeg vida.
Kada je reč o upotrebi tableta, savet je da nabavite stalak ili masku koja će vam omogućiti da uređaj postavite što je dalje moguće. Uz upotrebu bežične tastature, miša i olovke te zaštitnih naočara, šansa da zaštitite oči sebe zračenja biće velika.
Obavezno koristite zaštitne naočare
Nema boljeg načina da zaštitite vaš vid od štetnog zračenja ekrana od kupovine i redovne upotrebe zaštitnih naočara. Ovakvi modeli sadrže specijalno dizajnirana sočiva koja filtriraju ili pak potpuno blokiraju visokofrekventnu plavu svetlost koja dolazi od ekrana uređaja. Da kupovina bude još bolja, renomirane optičarske radnje imaju zaista raznovrsnu ponudu zaštitnih naočara. Na vama je da prema obliku lica ustanovite koji će to model biti najpogodniji. Naš savet je da birate tzv. dva u jedan naočare, odnosno modele čija sočiva istovremeno štite i od plavog svetla ekrana, i od sunčevog UV zračenja.
Uključite režim za čitanje iliti noćni režim
Jedan od najjednostavnijih načina da koliko-toliko zaštitite vaš vid od plavog svetla koji emituju ekrani uređaja, jeste da uključite režim za čitanje. Na računarima ovaj režim možete uključiti odlaskom u podešavanja displeja i čekiranjem opcije noćni režim. Sa druge strane, kada govorimo o telefonima i tabletima, režim za čitanje predstavljen je simbolom oka i nalazi se u padajućem meniju gotovo svih modernih uređaja. Premda će vam u prvih par minuta biti teško da se naviknete, činjenica je da zadržavanjem ove opcije možete napraviti krupan korak ka očuvanju vida. Topli dezeni i smanjeni kontrast opustiće vaše oči i time olakšati upotrebu uređaja.
Uključite tamni režim
Još jedna od sistemski implementiranih opcija koja može pomoći u borbi protiv plavog svetla jeste i tamni režim (dark mode). Tamni režim smanjuje naprezanje očiju u nepovoljnim uslovima (recimo, u potpunom mraku) pa je idealan za korisnike koji puno vremena provode za ekranom tokom noći. Kao i prethodno pomenuti režim, tamni mod je moguće uključiti u podešavanjima displeja, odnosno klikom na ikonicu (najčešće ikonica koja predstavlja kontrast) u padajućem meniju modernih smartfona. Za najbolje rezultate, tamni režim bi trebalo kombinovati sa režimom za čitanje, ali i adekvatnom pozadinom.
Promenite pozadinu
Iako na prvo čitanje zvuči nelogično, menjanje pozadine ekrana zapravo može biti izuzetno korisna metoda, pogotovo ukoliko najveći deo vremena provodite na radnoj površini (desktopu). U tom slučaju, preporuka je birati postere bez upadljivih detalja, sa toplom ili pak tamnom paletom boja. Na Pinterestu ćete zasigurno pronaći veliki broj ovakvih pozadina, a od velike je važnosti da fotografija bude u odgovarajućoj rezoluciji.
Primenite 20-20-20 pravilo
Pravilo 20-20-20 podrazumeva da na svakih dvadeset minuta, napravite pauzu od gledanja u ekran u trajanju od dvadeset sekundi, fokusirajući se na objekat koji je udaljen dvadeset stopa (otprilike šest metara). Teoretičari ukazuju da ovakva strategija opušta oči i značajno smanjuje napetost, dok činjenica da 20-20-20 pravilu pribegavaju mnogi profesionalni gejmeri dodatno potkrepljuje kompletan koncept. Pravljenje pauza, kao takvo, svakako ne može škoditi, tako da definitivno preporučujemo da isprobate ovu metodu. Vremenske intervale možete prilagoditi prema osećaju.
Često treptanje vas može spasiti
Pažnja koju izazivaju digitalni uređaji je neretko tolika, da mnogi pojedinci postanu skloni ređem treptanju. Takva navika posledično dovodi do efekta suvih očiju, koji kasnije može izazvati niz nus-pojava, poput peckanja, crvenila, zamagljenog vida, osetljivosti na svetlo ili pak u najgorem slučaju oštećenja površine oka. Treptanje vas, naravno, ne može direktno zaštititi od zračenja plavim svetlom, ali je opšta preporuka što češće treptati kako bi se oči održavale vlažnim.
Pored toga što je potrebno da što duže očuvate funkcionalnost telefona i svih drugih uređaja, neophodno je i da uradite sve kako biste sačuvali vaš vid. Nadamo se da će vam ovaj tekst biti koristan.
Ostavi komentar