Kojim bojama deca treba da budu okružena da bi bila kreativnija

Određene boje u okruženju izazivaju različita stanja, emocije i reakcije pa ljudi na njih drugačije reaguju. Ovo je naučno dokazano i detaljno objašnjeno u psihologiji boja. Na primer, crvena podstiče akciju, plava umiruje, zelena asocira na biljke i prirodu, bela unosti svetlost i stvara utisak prostranosti.

Svaka boja nosi svoje značenje i njihov izbor utiče na funkcionisanje u prostoru, kako kod odraslih osoba, tako i kod dece. 

Kada su u pitanju mališani, brojne psihološke studije dokazale su da boje u njihovom okruženju imaju veliki uticaj na emotivno stanje i razvoj od najranijih dana. 

Zbog toga ćete u ovom tekstu pronaći zanimljive i veoma korisne činjenice o uticaju pojedinih boja na razvoj kreativnosti i mašte kod dece. 

Žuta – inspiracija i sreća

Sunce, radost i optimistična osećanja ili događaji često su dočarani prizorima u kojima preovladava žuta boja. Zbog toga su prostorije u kojima deca borave često dekorisane i operemljene nameštajem u žutim tonovima. Bilo da su u pitanju državni ili privatni vrtići, škole ili igraonice, primetićete da je žuta boja ili dominantna ili je jedna od najzastupljenijih u prostoru. Međutim, previše žute može da izazove i napetost kod dece, zato treba biti pažljiv sa nijansama i rasporedom ove boje. 

Plava – fokus i smirenost

Plava boja idealan je izbor za prostore u kojima se odvijaju aktivnosti koje od dece zahtevaju koncentraciju i mir. U vrtićima su to delovi soba u kojima deca čitaju, slažu slagalice ili igraju društvene igre koje zahtevaju fokus. Nijanse plave boje podstiču analitičko razmišljanje i rešavanje problema, što je veoma korisno za razvoj mašte i kreativnosti. 

Zelena – ravnoteža i harmonija

Kada deca borave u prostoru u kome dominira zelena boja, osećaju se opušteno i stabilno. Takva osećanja podstiču kreativnost i stvaranje novih ideja. Zelena boja je simbol prirode, rasta i ravnoteže. Veoma je važna za aktivnosti koje zahtevaju učenje, dugotrajnu koncentraciju i strpljenje. 

Ljubičasta – mašta i kreativnost

Ljubičasta boja veoma često je omiljena deci koja vole da pišu, crtaju i da se bave nekim kreativnim hobijima. S obzirom na to da je ovo veoma retka boja u prirodi, nijanse ljubičaste stvaraju osećaj mistike i čarolije. Podstiču maštu, sanjarenje i inovativni način razmišljanja kod mališana. 

Narandžasta – toplina i energija

Narandžasta boja podstiče otvorenost i društvenost. Odlična je za prostorije u kojima se igra, eksperimentiše i širi pozitivna energija. Kada u okruženju preovladavaju narandžaste nijanse, deca se osećaju sigurno, slobodno i rado isprobavaju nove stvari. 

Crvena – snaga i hrabrost

Iako vlada mišljenje da crvena boja nije poželjna za prostor u kome borave deca, mnogi se sa ovim ne bi složili. Kada se upotrebi na pravi način i dozira tamo gde je potrebna, crvena može da napravi čuda od dečije energije. U kombinaciji sa drugim bojama, nijanse crvene će podstaći hrabrost i samopouzdanje kod mališana, a samim tim ih navesti da stvaraju nešto novo i veoma zanimljivo. 

Roze – mašta i mir

Iako u društvu važi nepisano pravilo da je roze boja za devojčice, činjenica je da u najranijem detinjstvu kod oba pola ona razvija maštu i unosi mir u okruženje. Ova boja podstiče decu da se prepuste sanjarenju i maštanju i da na taj način dođu do nekih svojih zaključaka, kao i do novih ideja. 

Siva – neutralna i podržavajuća

Sivi tonovi ne moraju delovati tmurno i tužno, ukoliko su na pravi način upotrebljeni u prostoru gde borave deca. Kao neutralna boja, siva omogućava da druge boje dođu do izražaja i stvara ravnotežu u prostoru. U kombinaciji sa jarkim bojama, siva pomaže deci da se ne osećaju preplavljeno i uznemireno pruža im stabilnu osnovu za razvoj kreativnosti. 

Najbolje kombinacije boja u prostoru za decu

Kada birate boje za dečiji prostor, važno je da mislite i na to kako ćete ih kombinovati. Cilj treba da vam bude pre svega radost, a zatim i razvoj dečije kreativnosti i mašte. 

Na primer, kombinacijom toplih i hladnih boja možete postići dinamično, ali uravnoteženo okruženje koje podstiče kreativnost, a istovremeno pruža potrebnu stabilnost i mir. Kao osnovu obavezno koristite neutralne boje, a kada uređujete prostor u kome će se deca igrati, slobodno se i vi poigrajte jarkim bojama. 

Naravno, ne zaboravite i na neodoljive kombinacije pastelnih boja koje već na prvi pogled donose mir, stabilnost i odlazak u svet mašte. 

Kombinovanje boja u dečjem prostoru je kreativna igra sama po sebi. Eksperimentisanje sa tonovima i nijansama daće vam priliku da probudite novu dozu kreativnosti ne samo kod dece, već i u sebi. Uživajte u uređenju prostora za mališane!