Sadržaj
Pravilna oralna higijena sprečava nastanak ozbiljnijih problema, poput karijesa ili bolesti desni i nije samo pitanje estetike, već i opšteg zdravlja. Iako većina pojedinaca čvrsto veruje da zna kako pravilno prati zube, činjenica je da mnogi prave krupne greške koje mogu oštetiti zubnu gleđ i ugroziti dentalno zdravlje. Kako bismo stali na put lošem tretiranju zuba, pripremili smo nekoliko saveta koji će vam pomoći da sačuvate svoj osmeh!
Koliko često treba prati zube četkicom
Kada je reč o pranju četkicom, osnovna preporuka je četkati zube minimum dva puta dnevno, odnosno ujutro i pred spavanje. Po želji i potrebi, u dnevnu rutinu možete ubaciti još jedan do dva termina, a vredi napomenuti da bi u svakom navratu zube trebalo prati više od dva minuta. Ako se pridržavate ovog saveta, izvesno je da ćete ukloniti plak, bakterije i nakupljene ostatke hrane ili pića. Sa druge strane, ukoliko preskočite pranje zuba, bakterije se mogu nakupiti i posledično prouzrokovati upale desni, neprijatan zadah ili čak ozbiljnije dentalne probleme, poput paradentoze. Dakle, veoma je važno da pranje zuba postane vaša svakodnevna navika.
Koju četkicu za zube odabrati
Izuzetno je važno da kupite četkicu koja odgovara anatomiji vaših zuba. Četkice sa manjom glavom i tvrdim čekinjama su pogodne za one zube na kojima se hrana češće zadržava, dok su četkice sa manjom glavom i mekim čekinjama preporučljive za pojedince sa osetljivim ili teško pristupačnim zadnjim zubima. Nezavisno od toga za koji tip četkice se opredelite, za najbolje rezultate preporuka je menjati iste na svaka dva do tri meseca.
Šta je sa električnim četkicama za zube
Obične četkice u kombinaciji sa koncem za zube (o kome ćemo detaljnije nešto kasnije), su uglavnom adekvatno rešenje ukoliko se koriste pravilno, ali svakako ističemo da možete nabaviti i električnu četkicu. Ovaj tip četkice može ostaviti sijaset benefita po vaše dentalno zdravlje, pogotovo ukoliko imate problema sa zubnim plakom. Kada je reč o lakoći upravljanja, električne četkice su definitivno bolji izbor, pogotovo za pojednice sa ograničenom motoričkom kontrolom.
U zavisnosti od toga da li imate veštačke ili prirodne zube, te da li ste zube nadograđivali krunicama ili fasetama, najbolje bi bilo da se oko izbora idealne četkice za zube konsultujete sa vašim zubarom. Stomatološke ordinacije su jedino mesto na kome ćete dobiti stručan i ispravan savet.
Kupovina paste za zube
Na rafovima u prodavnicama se može naići na pregršt različitih vrsta pasti za zube, pa kupovina ponekad može biti zbunjujuća. Ključno je odabrati pastu na bazi prirodnih sastojaka (takve paste su označene zelenom bojom na dnu tube) koja odgovara vašim potrebama. Pasta se takođe bira i na osnovu toga da li i koliko sadrži fluorid, čuva li i jača gleđ, te kakvog je ukusa i da li izbeljuje zube.
Ispravna tehnika pranja zuba
Sasvim izvesno najveća greška koju možete napraviti jeste da vaše zube perete previše agresivno. Ovakav tretman šteti desnima i ugrožava gleđ, te nikako nije preporučljiv. Zube treba prati temeljno, laganim i kružnim pokretima četkice, sa obraćanjem pažnje na sve strane zuba (žvaćna, spoljašnja i unutrašnja površina). Kako se na njemu neretko nakupi najveći broj bakterija, nikako ne bi trebalo zaboraviti i na četkanje jezika.
Čišćenje zuba koncem
Upotreba konca smanjuje mogućnost nastanka plaka, karijesa te kamenca i izuzetno je bitna ukoliko želite imati blistav osmeh. Iako pranje četkicom uklanja većinu nataloženih naslaga sa zuba, konac za zube je neophodan za čišćenje nepristupačnih prostora gde četkica ne može dopreti. Pravilna upotreba podrazumeva nežno uvlačenje konca između zuba i pravljenje laganih pokreta u pravcu gore-dole, pazeći da se ne oštete zubi ili povrede desni.
Ispiranje usta i desni
Ispiranje je verovatno najvažniji segment pranja zuba. Premda se može obaviti i pomoću hladne vode, stomatolozi preporučuju upotrebu posebnih tečnosti koje mogu ukloniti veliki broj bakterija. Zašto? S ozbirom na to da se voda ne može izboriti sa bakterijama, te da iste pretvaraju šećere u kiselinu koja kasnije nagriza zube – upotreba antibakterijskih tečnosti je od presudne važnosti za dugoročno zdravlje zuba.
Tečnost nije zamena za pranje
Upotreba tečnosti za zube ne sme biti zamena za pranje zuba i čišćenje uz pomoć konca, već dodatni korak u kompletnom procesu pranja zuba. Od velike je važnosti da se pridržavate ovog saveta.
Ponekad je potrebno i profesionalno čišćenje
Iako svakodnevna oralna higijena može ukloniti većinu plaka, tvrde naslage kamenca se mogu ukloniti samo profesionalnim tretmanom. S tim u vezi, posećivanje stomatološke ordinacije radi preventivnih pregleda i potencijalnih intervencija bi moralo biti deo vaše rutine, makar to bilo i dva puta godišnje. Jedino tako možete imati savršen osmeh! Nadamo se da su vam naši saveti bili korisni.
Ostavi komentar