Sadržaj
Osnivanje DOO preduzeća je danas, u poređenju sa ranijim godinama, dosta pojednostavljeno pa sam proces traje izuzetno kratko. Ipak, saveti su uvek potrebni kako bi se izbegle eventualne greške prilikom osnivanja firme. Stoga, ukoliko planirate da registrujete svoje poslovanje, evo kako osnovati DOO preduzeće.
Šta je DOO
Jednostavnija organizacija posla i kraće procedure u odnosu na druge oblike privrednih subjekata koji se mogu registrovati, društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO) čine najzastupljenijijim oblikom pravnog lica u Republici Srbiji. To je oblik preduzeća u kojem vlasnici posla imaju, kao što i sam naziv kaže, ograničenu odgovornost u pogledu poslovnih obaveza. U praksi, to znači da osnivači DOO preduzeća ne odgovaraju za dugove kompanije svojim ličnim imetkom, već samo do visine svojih uloga u kapitalu firme.
#1 Ime DOO firme
Kada je u pitanju otvaranje DOO preduzeća, ali i bilo koje druge pravne forme, pre svega je neophodno odabrati poslovni naziv firme. Morate voditi računa da se željeno ime ne poklapa sa postojećim nazivima te da isto ne sadrži reči koje su uvredljive ili zakonom ograničene. Provere slobodnih imena možete vršiti na sajtu Agencije za privredne registre. Ukoliko je planirani naziv dostupan, podnošenjem posebne prijave možete rezervisati ime na šezdeset dana. Nakon određivanja naziva preduzeća, naredni korak je imenovanje direktora.
#2 Imenovanje direktora
Postupak registrovanja DOO preduzeća pokreće jedan (ili pak više osnivača) pa bi pre započinjanja procedure najpre trebalo imenovati direktora. Važno je napomenuti da direktori društva sa ograničenom odgovornošću mogu biti i fizička i pravna lica, bilo domaćeg ili inostranog porekla.
#3 Postupak registrovanja
Osim registracione prijave, osnivačkog akta društva sa overenim potpisima članova društva kao i podrazumevanog statuta firme, lice koje registruje DOO preduzeće (direktor) kod sebe mora imati sledeću dokumentaciju:
- dokaz o identitetu članova društva,
- odluku o imenovanju zastupnika (Ako nije određen osnivačkim aktom.),
- dokaze o uplatama naknade za registraciju i osnivanje DOO teobjavu osnivačkog akta,
- potvrdu banke o uplati novčanog uloga,
- sporazum članova o proceni nenovčanog uloga.
Postupak osnivanja privrednog društva sprovodi se u APR-u, a nakon registracije osnivač dobija registarski matični broj, poreski identifikacioni broj (PIB) te broj zdravstvenog osiguranja preduzeća. Važno je da prateća dokumentacija bude originalna, overena i ispravno popunjena, jer se u suprotnom može očekivati odbijanje zahteva.
#4 Dominantna (pretežna) šifra delatnosti
Pretežna šifra delatnosti određuje se na osnovu Uredbe o klasifikaciji delatnosti, u okviru koje su šifre podeljene na sektore, oblasti, grane i grupe delatnosti. Imajući u vidu činjenicu da postoje šifre za koje je potrebna posebna saglasnost, klasifikaciju bi svakako trebalo pažljivo proučiti pre samog registrovanja dominantne delatnosti.
Neophodno je odabrati šifru koja je u skladu sa opisom posla, ali svakako vredi naglasiti da firma, pored pretežne, može obavljati i druge delatnosti koje nisu zakonom zabranjene.
#5 Sedište DOO preduzeća
Sedište društva sa ograničenom odgovornošću je adresa na kojoj će preduzeće obavljati prijavljenu delatnost. To može biti zakupljeni, kupljeni ili pozajmljeni prostor za koji osnivač mora dostaviti saglasnost o korišćenju. Prilikom osnivanja, adresa sedišta preduzeća mora biti navedena u osnivačkom aktu i upisana u registar privrednih subjekata. Da bi se uverila u legitimnost, Poreska uprava tokom podnošenja zahteva za PIB vrši proveru stvarnog sedišta firme.
#6 Registrovanje za porez
U roku od dve nedelje nakon registracije preduzeća, treba podneti poresku prijavu za akontaciono plaćanje poreza na dobit. Stopa poreza je inače jedna od najnižih u Evropi i iznosi samo 15%. Podnošenje prijave se obavlja digitalno, preko zvaničnog portala Poreske uprave. Novčane kazne za poreske prekršaje su visoke i slede za odgovorna lica.
#7 Otvaranje računa u banci
Otvaranje poslovnog računa u banci omogućava kompaniji sve vrste novčanih transakcija pa je samim tim obavezan korak. Na osnivačima je da u skladu sa politikom banke i potrebama poslovanja preduzeća (kreditiranje, e-bankarstvo i sl.), odaberu banku koja im najviše odgovara. Kompletna procedura otvaranja bankovnog računa za DOO može potrajati najviše dva dana. Limit za ulazak u sistem PDV-a je osam miliona dinara.
Obaveze DOO preduzeća
Društvo sa ograničenom odgovornošću ima zakonsku obavezu vođenja poslovnih knjiga, izvršavanja ugovornih obaveza, izrade faktura, isplate poreza, plata i doprinosa, izveštavanja o promenama te poštovanja zakona o radu. Sa druge strane, upotreba pečata više nije nužda, već je moguće koristiti i svojeručni ili digitalni potpis.
Za postizanje najboljih poslovnih rezultata i smanjenje troškova, preporuka je da se okružite iskusnim i stručnim saradnicima.
Ostavi komentar