Kako da se pripremite za adaptaciju deteta na vrtić

Polazak u jasle ili vrtić za dete, ali i roditelje, predstavlja intenzivan stres. Zato je praksa u vrtićima da postoji period prilagođavanja, koji može da traje od nedelju dana pa i do nekoliko meseci. Dužina ptrajanja ovog procesa zavisi pre svega od deteta, jer dok neka deca odmah usvoje uslove sredine u kojoj su se našla, druga na svojevrstan način to ne žele da prihvate. Kako biste se bolje pripremili za jednu od prekretnica u životu svog mališana, važno je znate šta da očekujete kroz period prilagođavanja i koji su ključni faktori za adaptaciju deteta na vrtić. 

Kako izgleda proces adaptacije

Proces prilagođavanja zavisi od deteta, ali i vrtića u koji treba da krene. Predškolske ustanove imaju različite programe adaptacije. Dok jedni insistiraju na ubrzanom postupku, drugi pak veruju da se bolji efekat postiže laganim tempom. Bez obzira na to da li su u pitanju državni ili privatni vrtići neki koraci su gotovo identični. 

Prvi korak je razgovor roditelja ili staratelja prilikom upisa sa osobom zaduženom za prijem dece. Najčešće su to upravnice vrtića ili jasli koje će vas obavestiti o načinu funkcionisanja predškolske ustanove. Popričaće sa vama i o detetovom stepenu samostalnosti, zdravstvenom statusu i vakcinaciji, navikama u ishrani i alergijama, govornom i motoričkom razvoju i sličnim pojedinostima. 

Naredni korak je upoznavanje sa vaspitačima i prostorom u kome će dete boraviti. Prvi dan dete ostaje u vrtiću između 15 i 30 minuta u zavisnosti kakva su pravila u toj ustanovi. U nekima je moguće pristustvo roditelja, a u drugima nije. Tamo gde jeste, roditelji mogu sami da procene da li je bolje za dete da budu u njegovoj blizini ili da ga “bace u vatru” kako bi se oslobodilo. Narednih dana dete ostaje sve duže, a glavna prekretnica je spavanje. Nakon što ostane da prespava i sve prođe kako treba, može se reći da je adaptacija uspešna. 

Važno je da znate da, ukoliko ste zaposleni, za adaptaciju deteta na vrtić pripremite svoje poslodavce. Otvorite bolovanje ili iskoristite godišnji odmor, jer se ne zna tačno koliko će prilagođavanje da traje. 

Kako deca ispoljavaju bunt na odlazak u vrtić

Prema mišljenju stručnjaka, najoptimalniji period za polazak u vrtić je oko treće godine, jer tada dete ulazi u fazu u kojoj ima potrebu za drugom decom, za igru kroz razmenu sa drugarima. Do tada, bi bilo najbolje premostiti period od dve i tri godine u prirodnom okruženju sa osobom koju dete prihvata kao „zamenu za roditelje”. Međutim, u mnogim porodicama oba roditelja su zaposlena, a babe i dede nisu u mogućnosti da čuvaju mališane. Kada mamama istekne porodiljsko, već spremaju dete za polazak u jasle. 

Kako su navikla da sve vreme budu sa svojim roditeljima ili starateljima, u dobro poznatom prostoru, deci polazak u vrtić predstavlja stres. Iako je lakše objasniti detetu od tri godine nego bebi od godinu zašto mora da se odvoji od mame i tate, ono je u stanju da iskaže veći bunt od mlađeg deteta. Dok bebe u srednjim jaslama vrište i plaču, starija deca se kriju iza roditelja, odbijaju da im puste ruku ili nogu, bacaju se ispred sobe u kojoj je planirano da borave, itd. Starija deca takođe prijavljuju bol u stomaku, glavobolju ili umor, kako bi izbegla odlazak u vrtić. Ima i one dece koja ne prave dramu u samoj ustanovi, već po povratku kući. Odbijaju da jedu, traže cuclu, nervozna su i plačljiva. Dešava se da tokom noćnog spavanja prolaze kroz dnevna dešavanja u obdaništu pa se više puta bude. 

Bunt će se javljati i nakon perioda kada duže ne idu u vrtić: tokom godišnjeg odmora, kada dobiju boginje, ako ih povučete preventivno iz kolektiva zbog nekih virusa, i slično. Povratak u grupu obeležiće plakanje i negodovanje na sve načine. 

Ključni faktori za bolju adaptaciju deteta na vrtić

Najbitna stvar prilikom polaska deteta u vrtić je emocionalna stabilnost roditelja. Pokušajte detetu da predstavite novonastalu situaciju kao najnormalniju, pričajući o vrtiću na pozitivan način, opisujući ga kao savršeno mesto za igru i druženje. Uvedite rituale prilikom ulaska u sobicu. Poljubac, zagrljaj, topao osmeh, sigurno će opustiti dete. Potrudite se da ga budite ranije kako biste imali dovoljno vremena bez tenzija. 

Potrudite se da i kod kuće praktikujete rutinu stečenu u vrtiću. Kada je dete sa vama, napravite raspored obroka i spavanja sličan onome koji ono praktikuje sa vaspitačicama. 

Ukoliko vaše dete ima omiljenu igračku ili ćebence, dopustite mu da ponese to do ormarića i recite mu da će ga tu sačekati. 

Za jednostavniju adaptaciju deteta na vrtić, podstaknite mališana da provodi vreme sa decom u parku ili na igralištu. Ovo važi naročito ukoliko prvo dete upisujete u predškolsku ustanovu i nema starijeg brata ili sestru koje bi mu bilo model ponašanja. 

U svakom slučaju, verujte da će adaptacija deteta na vrtić brzo proći i da tek predstoje novi izazovi tokom njegovog odrastanja.