Sadržaj
Doktor vas može uputiti na pregled nefrologa ukoliko postoji osnovana sumnja na nepravilan rad bubrega.
Nefrolog je specijalista iz oblasti nefrologije koji se bavi dijagnostifikovanjem i lečenjem oboljenja koja su u vezi sa bubrezima.
Bolesti bubrega najčešće su povezane sa različitim infekcijama koje uzrokuju bakterije, virusi ili gljivice.
Simptomi često mogu izostati sve dok bolest ne napreduje, zato je važno da redovno idete na kontrolni pregled nefrologa, naročito ako imate problema sa mokrenjem i bolove u donjem delu leđa i abdomenu.
Ukoliko se poremećaj, odnosno oboljenje bubrega otkrije na vreme u većini slučajeva može se uspešno lečiti medikamentima i promenom životnih navika.
Nažalost, bolest bubrega koja se ne leči na vreme može dovesti do ozbiljnih poremećaja u radu bubrega i izbacivanju toksina iz organizma, odnosno do ozbiljnih oštećenja tkiva bubrega koji zahtevaju transplantaciju.
Simptomi bubrežnih bolesti
Najčešći simptomi bubrežnih bolesti su :
- oticanje lica, stopala ili celog tela
- povišena temperatura
- mučnina, umor, povraćanje
- svrab
- glavobolje
- smanjen apetit
- probemi sa spavanjem
- bolni zglobovi, nemirne noge
- krv u urinu
- neobjašnjivi problemi sa krvnim pritiskom
- problemi sa pamćenjem i koncentracijom
- gubitak kilograma
Ovo su samo neki od simptoma koji mogu uputiti na ozbiljne probleme sa bubrezima, osim toga često se javljaju znakovi upale poput crvenila, peckanja i bolova pri mokrenju.
Poremećaj mokrenja ( često, retko, nekontrolisano…) kao i bolovi u abdomenu i donjem delu leđa mogu ukazivati na ostale bolesti bubrega poput peska, kamena, infekcija i slično.
Takođe, vaš doktor uputiće vas na pregled nefrologa ukoliko imate neka stanja i oboljenja koja mogu oštetiti bubrege poput:
- dijabetesa
- problema sa krvnim pritiskom
- srčanih problema
Bolesti bubrega
Postoji širok spektar bolesti i poremećaja u radu bubrega.
Najčešće su:
- Infekcije
- kamen ili pesak u bubregu
- giht
- renalna hipertenzija bubrega
- ciste na bubrezima
- hronična bubrežna insufijencija
- karcinom
- nefroza
Laka oboljenja i poremećaju u koje ulaze prve tri sa spiska se u većini slučajeva mogu rešiti uz određenu terapiju i promenu navika, dok je za druge ponekad potrebno dodatno testiranje i intenzivnije, dugotrajnije lečenje.
Kako izgleda pregled nefrologa?
Pregled nefrologa je bezbolan i za njega nije potrebna posebna priprema.
Traje nekih pola sata, po potrebi može trajati i malo duže.
Ono što je za vas važno da znate jeste da ne treba da se plašite odlaska na pregled nefrologa jer je pregled veoma važan i može vam pomoći da sprečite ozbiljan napredak bolesti bubrega.
Sam pregled počinje uzimanjem anamneze, prilikom koje treba da budete opušteni i da svom nefrologu kažete sve što bi moglo da bude povezano sa razlogom zbog koga ste na pregled nefrologa došli.
Porodičnu istoriju bolesti, simptome, alergije, medikamente koje koristite, druga stanja i oboljenja ako ih imate, ali i osnovne životne navike (da li ste pušač, pijete alkohol, uzimate droge, hranite se loše i slično).
Na pregled obavezno ponesite i svu medicinsku dokumentaciju, ako je imate.
Nakon toga nefrolog prelazi na fizički pregled koji obuhvata:
- inspekciju ( pregled kože, zglobova, oteklina…)
- palpaciju (opipavanje abdomena i bubrega),
- auskultaciju ( slušanje srca i pluća stetoskopom)
- merenje krvnog pritiska
Nakon pregleda, ukoliko je moguće, nefrolog će vam dati dijagnozu i predlog lečenja ukoliko je porebno ili vas poslati na dodatne analize kako bi što preciznije mogao da utvrdi dijagnozu.
Od posebnih analiza najčešće se rade laboratorijske analize i kontrola urina, ultrazvuk, skener, magnetna rezonanca…
Laboratorijske analize
Što se tiče laboratorijskih analiza koje se najčešće rade kada se sumnja na poremećaj rada bubrega su nivo kreatinina u krvi, urea nitrogen i nivo proteina.
Provera urina i urinokulture je veoma važna kako bi se utvrdilo prisustvo bakterija, virusa ili gljivica koje su možda dovele do infekcije, nivo proteina, krvi ili šećera u urinu.
Osim toga može se uraditi i 24 časovna analiza urina kako bi se utvrdilo koliko urina bubrezi izbacuju tokom jednog dana, kao i količina proteina i elektrolita koja se tom prilikom izlučuje.
Ultrazvuk bubrega
Ultrazvuk bubrega prikazuje sliku bubrega dobijenu uz pomoć ultrazvučne tehnologije.
Ultrazvuk bubrega može pomoći nefrologu da primeti sve promene u veličini, obliku i položaju bubrega kao i izrasline i prepreke u i na bubrezima poput tumora, cisti ili kamena.
Skener bubrega
Skener koristi rendgenske zrake za stvaranje što realističnije slike bubrega u cilju potrage i uočavanja prepreka ili abnormalnosti u strukturi bubrega.
Ponekad se koristi i intravenska boja koja se ubrizgava u krvotok kako bi se što jasnije video protok krvi kroz bubrege i bubrežne arterije.
Međutim, kontrasne boje mogu biti problematične za osobe sa određenim bubrežnim oboljenjima.
Biopsija bubrega
Biopsija bubrega obuhvata uzimanje uzorka tkiva sa bubrega pomoću igle ili za vreme operativnog zahvata. Potom se uzorak proučava ispod mikrosopa kako bi se uočile promene i uzrok istim.
Pregled nefrologa može uključiti i biopsiju u slučaju da vaš nefrolog želi da utvrdi:
- proces bolesti i njegov odgovor na lečenje
- procenu oštećenja bubrega
- malignitet
- razlog neuspele transplantacije
Hemodijaliza
Hemodijalizom se obično leči itkazivanje bubrega u krajnjem stadijumu koje nastaje kada bubrezi gube više od 85% svoje funkcije.
Hemodijaliza zapravo predstavlja proces prečišćavanja krvi pomoću mašine koja vrši ulogu bubrega.
Hemodijalizom se vrši protok krvi kroz specijalnu mašinu, hemodijalizator kako bi se uklonili toksini, suvišna tečnost i druge materije koje zdravi bubrezi izbacuju iz krvi. Potom se prečišćena krv vraća u telo kroz kateter ili otvor na ruci, nozi ili vratu.
Najčešće je potrebno da na hemodijalizu idete tri puta nedeljno po 4 sata.
Transplantacija
Transplantacija bubrega je krajnja procedura koja se radi kada jedan ili oba bubrega potpuno otkazuju.
Najčešće se radi uklanjanje dela ili celog bubrega uz zamenu donorskim organom.
Iako nefrolog ne radi hirurške zahvate poput transplantacije, on će verovatno biti prisutan radi upoznavanja hirurga sa stuacijom i problemom pacijenta, ali i praćenja čitave operacije.
Pregled nefrologa možete obaviti u Poliklinici Dr. Rončević za 4000 din. Čuvajte vaše bubrege oni su glavni prečistač u našem organizmu.
Ostavi komentar