Mali gimnastičari, veliki snovi: kako klubovi podstiču razvoj budućih šampiona

Na deteteov uspeh u sportu ali i svaki sportski uspeh pojedinca u velikoj meri presudan je klub u kome dete trenira. Zato je ovo jedna od najvažnijih stavki a zasluge trenera i rukovodstva kluba su velike kako za uspeh tako i za poraz na sportskim takmičenjima. Kada je gimnastika u pitanju, postoji razvijeni sistem podrške koji je prisutan u svakom gimnastičarskom klubu, a svako od zaposlenih, trenera, pedagoga i mentora ima veliki uticaj na dalji razvoj ali i plasman deteta.

Naravno doprinos ne možemo pripisati samo klubovima, već je teret i na pojedincu. Postoji nekoliko načina na koji klubovi pružaju dobru atmosferu za razvoj budućih šampiona.

Profesionalno vođstvo i obuka

Kako bi sportska edukacija, usmeravanje i razvoj bili adekvatni, klubovi zapošljavaju licencirane trenere i instruktore, koji su i sami profesionalni gimnastičari, odnosno profesionalni sportisti u zavisnosti od vrste sporta.

Kada je u pitanju gimnastika za decu pistoji odličan sistem podrške i edukacije dece. Deca se treniraju od najranijeg uzrasta kroz individualan i grupni pristup, kako bi stekli dobre osnove i znanje, u ovom slučaju o gimnastici.

U Srbiji postoji puno gimnastičarskih klubova i uslova za vežbanje, zato svako dete ima jednaku šansu da trenira ako želi i ostvari najbolji rezultat.

Oprema i uslovi treniranja

Gimmastičarski klubovi po propisima moraju imati adekvatnu opremu koja je bezbedna za treniranje. Važno je da postoji odgovarajući prostor koji je dovoljno prostran za izvođenje svih vežbi, bez rizika od povreda. Sve sale moraju biti adekvatno opremljene sa gredama, rekvizitima, čunjevima , obručima, traka kako bi gimnastičari mogli da vežbaju na kompletnoj opremi i pripreme se za takmičenja.

Mentorstvo i psihološka podrška

Osim samih uslova za treniranje, klubovi pružaju i podršku i mentorstvo mladih gimnastičara, sprovode ih od obuke i početnih nivoa gimanstike, do pripreme za takmičenje, usmeravanje i profesionalna takmičenja, u zavisnosti od detetovog interesovanja i talenta. Takođe i roditelji imaju ulogu mentora jer je i njihova uloga važna u svakom segment detetovog razvoja, pa i u sportskom razvoju i potencijalnoj sportskoj karijeri.

Osim same fizičke i praktične pripreme za dalji put na polju gimnastike, veoma je važno psihološko stanje deteta, odnosno psihološka priprema na sve korake u gimnastici pre, za vreme i nakon takmičenja. U psihološkoj pripremi učestvuju i treneri, tako što dete podržavaju, razvijaju mu samopouzdanje, disciplinu, koncentraciju i mentalnu jačinu kako bi se izborili sa pritiskom koji osećaju tokom pripreme i za vreme takmičenja, kao i porazom ali i sa pobedom na takmičenjima.

Planiranje kroz različite vrste programa:

Klubovi svojim polaznicima kroz individualni program ali i rad u grupi pružaju različite oblike treninga, ali i različite vrste gimnastike, kao što su ritmička gimnastika, akrobatika i druge.

Veliki izbor im omogućava da se lakše pronađu i opredele za način treniranja koji i  najviše odgovara i tako razvijaju sve svoje vrline i veštine.

Prilike za takmičernje i dalji razvoj karijere

Svaki sport posle određenog perioda ume da dosadi ako nema prilika za dalji rast i razvoj. Gimnastika ima tu sjajnu crtu, da je sama po sebi uvek zanimljiva jer pruža jako velike mogućnosti u kreiranju i kombinovanju različitih pokreta i elemenata kroz koreografije i nastupe, tako da vam skoro nikada ne dosadi. Takođe, nakon nekog vremena ako ne postoji dalji stepen napretka, odnosno mogućnost takmičenja, sport ume da dosadi deci i da ostane na bazičnom rekreativnom nivou. Gimnastika pruža mogućnost da se njome bavite rekrativno ceo život i tako ostvarite benefit po pitanju svog fizičkog i mentalnog stanja u svim uzrastima, posebno u mlađem uzrastu, a takođe ima brojne mogućnosti za daljiu napredak, učestvovanje u takmičenjima i za građenje karijere.

Stručni treneri imaju ulogu da deci omoguće priliku da se takmiče u sferi gimnastike na lokalnom i svetskom nivou, u zavisnosti od interesovanja i talenta deteta. Same mogućnosti su beskrajne, a mali gimnastičari i veliki šampioni imaju priliku da se oprobaju i budu deo manjih i većih takmičenja, dok neki od njih mogu napraviti impozantnu svetsku karijeru na polju gimnastike, a nekima gimnastika može biti posao, jer kada pređu određeni nivo iskustva i znanja mogu otvoriti svoj gimnastičarski klub i podučavati decu.

Zato možemo naglasiti da klubovi imaju veoma važnu ulogu u kreiranju budućeg šampiona, a da je svakako veliki doprinos imaju i roditelji i samo dete koje mora usvojiti sve važne veštine i uporno raditi na svojim ciljevima. Tu je i škola kao bitan faktor koji takođe mora imati razumevanja za takmičenja budućih šampiona

Kada se sve komponente pslože tada možemo očekivati i veliki uspeh pojedinca ali se mora raditi godinama na tom cilju.

Važno je da se ne prebacuje sva odgovornost samo na klub ili na dete, već da svaki segment detetovog života ima jednako važan doprinos i zaslugu za svaki napredak, uspeh ili neuspeh na polju gimnastike.

Za sve je potrebno vreme, pa rezultate možemo očekivati tek nakon nekoliko godina redovnog treniranja i ljubavi prema gimnastici.