Sadržaj
U planinama Anda u Južnoj Americi, kinoa je osnovna hrana u regionu već približno 6.000 godina. Za razliku od kukuruza, Severnoj Americi je ova kultura prethodno bila nepoznata do pre otprilike nekoliko decenija.
Potencijal kinoe ponovo je otkriven oko 1990-ih. Prodavnice organske hrane i pokret alternativnog kuvanja promovisali su ovo zrno zbog prehrambenih koristi. Kinoa je od 2013. učvrstila svoju ulogu kao superhrana bez glutena. Danas je kinoa uobičajena zamena za pirinač, kus-kus, pa čak i ovsenu kašu. Svestranost zrna doprinela je sve većem broju novih recepata za jela sa kinoom u mnogo različitih oblika.
Šta je kinoa?
Kinoa je drevna jednogodišnja kultivisana biljka i pripada porodici amarant. Klice i listovi su jestivi, međutim seme biljke je mnogo više traženo. Možete ga kuvati baš kao pirinač.
Bela kinoa je najčešća vrsta i često je jeftinija. Ima orašast ukus. Vreme kuvanja je oko 10 do 15 minuta.
Crna kinoa ima sličan ukus, ali je malo čvršće konzistencije. Zbog toga je morate kuvati malo duže, oko 15 do 20 minuta.
Crvenoj kinoi, poput crne, takođe treba duže da se skuva. Ova kinoa zadržava oblik i dobro izgleda na vašem tanjiru. U nekim receptima crna kinoa se posebno dobro kombinuje sa salatama.
Često ćete naći mešavine koje se sastoje od dve ili tri različite boje zrna. Za razliku od raži ili pšenice, kinoa ne sadrži gluten. Uzgajanje kinoe nije zahtevno.
Da li je kinoa zdrava?
Nutritivne prednosti kinoe uveliko doprinose njenoj rastućoj popularnosti u velikom broju zemalja. Kinoa je odličan izvor esencijalnih aminokiselina kao što su lizin, triptofan i cistin i pruža mnoštvo nezasićenih masti. Kinoa je takođe bogata mineralima, kao što su mangan, magnezijum, gvožđe, kalijum i kalcijum. Ovo čini kinou pogodnim proteinom za vegane.
Prednosti kinoe
Odabir kinoe kao alternative za ishranu sa niskim sadržajem ugljenih hidrata nema puno smisla. Ova biljka je puna energije.
Bez obzira na to, pre nego što telo iskoristi ove složene ugljene hidrate, prvo ih treba razbiti. Iz tog razloga se duže osećate siti nakon što pojedete kinou. Ovo je jedna od prednosti kinoe, jer će vam pomoći da izbegnete napade gladi i grickanje tokom dana. Oni koji žele da izbegnu ugljene hidrate treba da potraže drugu alternativu.
Da li u njoj ima nešto nezdravo?
Kao i sve druge namirnice, i kinoa poseduje određene elemente koji nemaju mnogo zdravstvenih koristi. Da bi se biljka zaštitila od prirodnih pretnji, ljuske zrna su obložene gorkim saponinima. Oni mogu biti štetni za creva i krvne ćelije ako se probave. Sirova zrna kinoe nisu pogodna za konzumaciju. Čak i nakon uklanjanja ljuske, kinou uvek treba temeljno oprati i skuvati kako bi se uklonili preostali saponini.
Ljudi sa gastrointestinalnim bolestima i deca mlađa od dve godine treba da budu posebno oprezni. U oba slučaja, crevna sluznica tela nije dovoljno otporna za suočavanje sa saponinima. Supstanca se može probiti u krvotok i početi napadati crvena krvna zrnca. Kinou uvek dobro operite pre nego što je upotrebite za kuvanje.
Zrno bez glutena kao alternativa
Kinoa ne sadrži gluten. Zbog toga je savršen izbor kao prilog i dodatak jelima za ljude koji imaju celijakiju ili druge blaže oblike netolerancije na gluten. Međutim, kada je pečenje u pitanju, kinoa nije prava alternativa. Kada pečete, proteinski kompleks gluten obezbeđuje da testo za hleb i kolače ostane lagano i prozračno. Budući da kinoi nedostaje gluten, to čini pečenje sa kinoom pomalo nezgodnim.
Da li je kinoa korisna za dijetu?
Kinoa je zdrava i sadrži puno hranljivih sastojaka. Ali sadrži i puno energije, što je čini manje pogodnom za dijetu. Ipak, odnos kalorija i nutritivnih vrednosti je znatno bolji od većine žitarica.
Iz ovog razloga je sigurno reći da ovo zrno možete lako integrisati u uravnoteženu ishranu. Kinoa pruža relativno veliku količinu hranljivih sastojaka u malim porcijama i stoga može pomoći u smanjenju ukupnog unosa kalorija. Međutim, ovo ne bi trebalo da zameni dobro uravnoteženu ishranu.
Kupovina kinoje i šta uzeti u obzir?
Kinoa je dostupna gotovo svuda. Čak je i diskontne prodavnice prilično često imaju na lageru. Raspon cena može varirati u zavisnosti da li je u pitanju prirodno organsko seme.
Bez obzira na vrstu koju uzimate, obratite pažnju na metode obrade navedene na pakovanju i pažljivo pregledajte da li ima pečat koji označava da je seme organsko.
Kupovina u prodavnici štedi vreme, novac i životnu sredinu. No ako ćete naručivati putem Interneta, kupujte na veliko da vam duže traje.
Recepti od kinoe i saveti
Uprkos širokom spektru načina serviranja i konzumacije kinoe, najpopularniji recept za kinou je prilog pripremljen slično pirinču.
Sipajte dobro oprano seme zajedno sa dvostrukom količinom vode u lonac i pustite da proključa.
Nakon toga, pustite da se seme krčka na laganoj vatri desetak minuta. Sada ga sklonite sa šporeta i ostavite da odstoji još 10 minuta.
Pre služenja, pojačajte taj specifičan orašast ukus dodavanjem prstohvata soli i putera ili maslinovog ulja. Možete dodati i neke začine ili malo sira.
Inače, kinoa se prilično dobro slaže u kombinaciji sa svežim letnjim salatama sa avokadom, mangom i lukom. Ako ste ljubitelj začinjene hrane, probajte čili varijantu sa kinoom.
Predlog zdravog slatkiša sa kinoom za decu
Sastojci:
1 1/2 šolje ovsеnih pahuljica
1 šolja kuvane kinoe
1 kašičica praška za pecivo
1/3 šolje kokosovog šećera
1/4 šolje semena konoplje
1 šolja pasiranih banana (oko 2 srednje)
2 kašike mlevenog lanenog semena pomešanog sa 6 kašika vode
2 kašike putera od orašastih plodova / semenki
2 kašike limunovog soka
1 kašičica vanile u prahu ili ekstraktu
1 1/2 šolje svežih borovnica
Priprema:
Zagrejte rernu na 180 C. Obložite tepsiju papirom za pečenje i namažite stranice uljem.
U velikoj posudi za mešanje umutite ovsеne pahuljice, kinou, šećer, prašak za pecivo i seme konoplje.
U posebnoj posudi pomešajte bananu, puter od orašastih plodova, lanena jaja, limunov sok i vaniliju. Ovom smešom prelijte suve sastojke, sve zajedno mešajući dok se potpuno ne sastave. Testo treba biti vlažno, ali ne i tekuće. Dodajte borovnice.
Prebacite testo u pripremljenu tepsiju i glatko izravnajte.
Pecite na srednjoj rešetki 25 – 35 minuta dok krajevi ne postanu zlatno smeđe boje i čvrsti na dodir.
Izvadite i pustite da se potpuno ohladi u tepsiji, a zatim isecite na kvadrate (ili pravougaonike). Čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi 4 – 5 dana.
Ostavi komentar