Sadržaj
Koliko ste se puta zapitali da li će bar jedna zima proći bez kijavice, kašlja ili temperature i zašto se sa pojavom prvog snega i hladnijih dana javlja veća mogućnost da budete prehlađeni? Kako sprečiti prehladu, pitanje je kojim ćemo se pozabaviti danas.
Ako želite da osetetite zimu, a njene čarolije ne posmatrate samo kroz prozor, postarajte se da jednostavnim i svakodnevnim navikama ojačate imunosistem i pružite odmor i snagu svom telu.
Tako će vaše telo biti spremno da se suprotstavi prehladama i virusima koji prete dolaskom zime.
Zdrava ishrana čuva imunitet
Da bismo bili zdravi neophodan je jak i stabilan imunitet. Loše navike u ishrani značajno utiču na to da postane slab i osetljiv, a onda kada je imunitet slab veći je rizik da do prehlade dođe.
Nepravilna ishrana je ubrzava i pruža joj prostor da u vašem telu vlada duže nego inače. Zato je izuzetno je važno da tokom zimskih dana ne preskačete obroke. Trebalo bi da jedete redovno, dakle da imate tri glavna obroka i dve užine, jer preskakanjem obroka nećete uneti sve nutrijene, vitamine i minerale neophodne telu, već ćete dovesti do poremećaja raznih biohemijskih procesa, a onda i do pada imuniteta.
Istraživanja su pokazala da osobe koje jedu ′s nogu′, na brzinu; čiji se obroci zasnivaju na kioscima brze hrane, u poslastičarama ili, jednostavno, koji jedu kad i šta stignu, imaju ozbiljnih problema sa metabolizmom koji ugrožava imunitet, utiče na slabost mišića, česte glavobolje, malaksalost, depresivna stanja i nagle promene raspoloženja. Svi ovi simptomi koji ukazuju da u vašem telu nešto nije kako treba mogu brzo i lako dovesti do prehlade.
To nam govori da je hrana i te kako važna za zdrav život.
Raznovrsna hrana
Kako se preporučuje da hrana bude raznovrsna, na vašem meniju neka bude svega – mesa, voća, povrća, mlečnih proizvoda, čak i slatkiša, ali u ograničenim količinama. Poznato je da kuvana jela tokom zimskih dana drže sitost, ali ujedno i sprečavaju prehlade. Pileće supe ili čorbe sa povrćem i različitim biljnim začinima od velikog su značaja za zimske dane, pogotovo što organizam iz svake namirnice uzme ono najpotrebnije.
Beli luk, cvekla, šargarepa
Pravi čuvari protiv prehlade su i cvekla, šargarepa, beli luk, za koje nutricionisti ističu da značajno utiču na stabilnost imuniteta i da redovnim korišćenjem ovog povrća smanjujete rizik od napada virusa, kijavica, poremećaja disajnih puteva…
Odavno je poznata činjenica da je beli luk najkorišćeniji u narodnoj medicini i oduvek se smatralo da sprečava prehladu i razne bolesti. I zaista, to nije samo sujeverje, već istina. Beli luk je prirodni antibiotik, jer ima antibakterijsko i antivirusno dejstvo i pomaže stimulaciji imuniteta. Poželjan je u ishrani, a pogotovo kod onih koji imaju problema sa infekcijama disajnih kanala, bolovima u grlu, kašljem.
Verovalo se da čim se pojave prvi znaci prehlade ili neke druge bolesti, odmah treba pojesti jedan do dva čena belog luka i ona će odmah nestati. To nam govori da su ljudi odavno prepoznali moć ovog povrća i da nikada više nije izbačen iz upotrebe.
Kakva god salata napravljena od ovog povrća da bude na vašem stolu, dobrodošla je. Možete čak praviti salatu kombinacijom ovog povrća – pomešati cveklu i šargarepu, dodati sitno iseckani beli luk, preliti maslinovim uljem, iscediti nekoliko kapi limuna ili dodati nekoliko kapi jabukovog sirća. Sa ovim povrćem možete eksperimentisati kako god želite i nikako ga ne izbegavajte!
Tečnost je takođe važna
Neophodno je da svakog dana unesete dovoljno tečnosti u svoj ogranizam i ovo pravilo važi podjednako za zimske dane i sve ostale u godini.
Saveti nutricionista su da, ukoliko to prilike dozvoljavaju, dnevno unesete 1 litar vode, 1 litar limunade, 1 litar biljnog čaja.
Čaj od nane
Nezamislivo je da zima prođe bez čaja od nane. Ne samo da je jedna od najkorišćenijih biljaka u narodnoj medicini, nego i čaj koji najčešće pijemo kada dođu zimski dani. Bezbroj puta smo čuli da nam čaj od nane pomaže da sprečimo prehladu, ali se možda nikada nismo zapitali zašto je to tako.
Nana je biljka koja ima snažno protivupalno dejtvo i neizbežna je u borbi protiv mnogih upala, bolova, infekcija, iritacija, te nije namenjena samo prehladama. Istina, menta iz nane, odbrambeno deluje na viruse i prehlade koje donosi zima i jača imunosistem.
Čaj od matičnjaka
Poznato je da čaj od matičnjaka ima umirujuće dejstvo i da pomaže u borbi protiv nesanice, anksioznosti i napetosti, ali ova biljka jako deluje i na imunitet – čini ga jačim i stabilnim i smanjuje rizik od prehlada.
Čaj od majčine dušice
Kako biste sprečili prehladu i uživali u zimskim danima, poželjno je da dnevno popijete bar jednu šoljicu ovog čaja. Majčina dušica takođe ima različita korisna dejstva, ali u sprečavanju prehlada naročito pomaže. Takođe se preporučuje i inhaliranje čajem od majčine dušice jer utiče na lakše disanje, otpušavanje nosa i lakše iskašljavanje.
Čaj od đumbira i limuna
Poznato je da se đumbir, koristi, pre svega kao začin. Ipak, đumbir u kombinaciji sa limunom i medom – kao čaj, ima i korisno dejstvo u sprečavanju prehlada. Bogat je vitaminom C i drugim mineralima i omiljen je kod dece, ali i starijih.
Limunada
Limunada nije rezervisana samo za letnje dane, kao osvežavajući napitak. Ona i zimi pozitivno utiče na zdravlje, pružajući neophodnu energiju organizmu. Pored toga što čisti telo, kiselina iz limuna jača i prirodan mehanizam odbrane (imunitet). Uz mnoga pozitivna dejstva, takođe sprečava pojavu prehlade i virusa.
Odmor i fizička aktivnost
Istina je da prelazna godišnja doba stvaraju veću mogućnost za pojavu virusa, što je slučaj i sa zimom. To je period kada odrasli i deca najviše vremena provode u zatvorenom prostoru – na poslu, u školi, vrtiću, kod kuće, te je i prenos virusa i infekcija brži nego inače.
Fizička aktivnost nesumnjivo pozitivno utiče na vaš organizam i zdravlje. Nemojte izbegavati da vreme provodite van kuće. Naprotiv, uživajte u snegu sa decom, prijateljima ili jednostavno u nekoj kraćoj zimskoj šetnji. Vreme provedeno u prirodi, na vazduhu , u bilo kakvoj aktivnosti pomaže disajnim putevima, začepljenom nosu, smanjuje glavobolje, stimuliše rad srca i mišića.
Takođe, pored fizičke aktivnosti, od velikog su značaja san, naspavanost i odmor. Ne samo da pozitivno utičnu na raspoloženje, nego i na zdravstveno stanje. Ukoliko želite da sprečite prehladu, ali i bilo koju bolest, pružite svom telu neophodan odmor, jer san jača vaše telo.
Ostavi komentar