Kako skuvati pirinač + recept za sutlijaš

Pirinač (Oryza sativa) se kuva u milionima domaćinstava svakoga dana; to je jedna od najvažnijih svetskih namirnica, ali ipak ljudi vrlo često imaju različitih poteškoća prilikom pripremanja jela od ove žitarice (bilo da je u pitanju rižoto ili sutlijaš). Na pitanje kako stuvati pirinač a da svako zrno bude mekano i kompaktno, odgovor vam može dati bilo koja domaćica iz našeg kraja, a ako nemate jednu pri ruci, mi ćemo vam rado pomoći.

Kuvanje pirinča je jednostavno, pod uslovom da sledite nekoliko jednostavnih pravila i odaberete pravi metod. Učinite to i garantujemo da vam više nikada neće zagoreti, postati lepljiv ili nedovoljno skuvan.

Zašto je pirinač toliko važan

Pirinač je osnovna hrana polovini stanovništva na planeti, u ishrani se može koristiti kao glavno jelo, kao dodatak jelu, salata ili poslastica. Pirinač sadrži hranljive sastojke: vitamine, minerale, ugljene hidrate, vlakna i masti, sadrži i korisne metale važne organizmu.

Redovno konzumiranje ove namirnice blagotvoro utiče na zdravlje ljudi. Pirinač snabdeva organizam energijom, lako se vari (2 sata), utiče povoljno na normalizaciju nivoa šećera u krvi i nadasve je odličan izvor vitamina B1. Pirinač je dijetalna hrana, a posebno se tzv. pirinčana kaša tradicionalno koristi u ishrani bolesnika.

No da se vratimo na pitanje kako skuvati pirinač:

Dva najvažnija pravila kod kuvanja pirinča

Prilikom kuvanja pirinča trebalo bi ispoštovati makar ova dva jednostavna pravila:

  • Prvo: važno je odrediti pravilan odnos između količine pirinča i dodate vode.
  • Drugo: NIKADA ne mešajte pirinač dok se kuva ili će se raspasti i postati leplјiv.

Vrste pirinča i kako ih kuvati

Pirinač sa dugim zrnima poput basmati pirinča treba isprati pre kuvanja kako bi se oslobodio suvišnog skroba, a potom prokuvati ili skuvati metodom apsorpcije (kuvanje na pari). Smeđem pirinču je potrebno više vode nego belom pirinču i potrebno ga je duže kuvati. Ukoliko pirinač držite u hladnoj vodi najmanje 30 minuta pa čak i do nekoliko sati skratićete vreme kuvanja.

Pirinču za rižoto s kratkim zrnima potrban je višak skroba da bi finalno jelo postalo kremasto, pa ga nemojte ispirati. Za ova jela pirinač se kuva zajedno sa ostalim sastojcima.

kako skuvati pirinač

Kako skuvati pirinač – osnovni recept

  • 1 šolјa pirinča po porciji (ili 75g po osobi);
  • pola kašike ulјa (nije obavezan sastojak);
  • kuhinjska so po želji.

Korak 1 – Izmerite pirinač u šolјi i poravnajte vrh, odmerite količinu porcija koju želite u šerpi ili nekoj drugoj posudi, zbog kasnijeg dodavanja vode bitno je zapamtiti količinu upotrebljenog pirinča (broj šolja – porcija).

Korak 2 – Pirinač temelјno isperite hladnom vodom i to sve dok voda ne bude bistra. Ako imate vremena, potopite pirinač u hladnu vodu najmanje 30 minuta. Ovo će pomoći da se zrnevlje brže i ravnomernije skuva.

Korak 3 – Sipajte pirinač u šerpu, a zatim po želji dodajte ulјe (ulje nije obavezan, ali je poželjan sastojak), a zatim sve to promešajte pre dolivanja vode.

Korak 4Dodajte duplu količinu vode (2 šolјe ili 150 ml vode za porciju od 75 g) plus malo soli, ako želite. Da biste skratili vreme kuvanja, dodajte vrelu vodu.

Korak 5 – Zavrtite pirinač u posudi u kojoj ga kuvate (ili jednom lagano promešajte) da biste bili sigurni da je dobro raspoređen. Dovedite do klјučanja.

Korak 6Stavite poklopac i smanjite količinu toplote na umereniji nivo. Ako pirinač kuvate na prejakoj vatri, prebrzo će se kuvati i može se desiti da uhvati na sredini.

Korak 7 – Kuvajte tako na umerenoj toploti 10 min ne skidajući poklopac. Proverite da li je pirinač skuvan na kraju kašikom isprobavajući zrno. Nastavite da kuvate još nekoliko minuta ukoliko zrna nisu još dovoljno mekana, a zatim isklјučite šporet, ili pomerite šerpu sa vatre.

Korak 8 – Čak i kada sklonite šerpu sa izvora toplote, nekih desetak minuta nemojte skidati poklopac, jer će para unutar posude dodatno dokuvati pirinač ukoliko je to potrebno, a svakako neće naškoditi.

Korak 8 – Pirinač prespite metalnom kašikom (drvena varjača može oštetiti zrna) u posudu za serviranje i poslužite odmah, ako želite posudu možete pokriti čistom kuhiljskom krpom na 10-ak minuta,  i sav preostali višak vode će nestati. Po želji možete i isprati zrno radi još bolјe teksture.

Recept za sutlijaš

Sutlijaš je vrsta poslastice koja se dobija kuvanjem pirinča u mleku. Za sutlijaš se obično koristi pirinač kratkog zrna.

Potrebni sastojci:

  • 150 grama pirinča
  • 2 dl mleka
  • 3 kašike šećera
  • dodatak poput vanile, cimeta ili kore limuna

Najpre je potrebno temeljno oprati pirinač pod mlazom hladne vode. Zatim ga stavite u šerpu i prelijte vodom (dovoljnom da sva zrna budu u vodi) i kuvajte dok ne dođe do ključanja (nekih 10-ak minuta). Nakon toga dodajte mleko i kuvajte na tihoj vatri. Kuvanjem pirinča vrši se oslobađanje molekula skroba čime se mleko zgušnjava i ova poslastica počinje da dobija svoj prepoznatljivi oblik. Nakon 15-ak minuta kuvanja na tihoj vatri u povremeno mešanje, dodajte šećer. Kuvajte još neki 10-ak minuta, takođe na laganoj vatri.

Nakon kuvanja dobijenu smesu nalijte u posude, sačekajte da se ohladi i stegne a zatim uživajte u bogatstvu ukusa. Ovoj poslastici naknadno možete dodati malo vanile, cimeta ili kore limuna u zavisnosti od sopstvene želje i ukusa.

Sutlijaš

Sutlijaš sa sokom od kupina

Evo još jednog malo neobičnog ali starog recepta za dobar sutlijaš iz knjige Milutina R Jugovića 202 narodna jela i 101 iskustvo.

Potrebni sastojci:

  • 150 grama pirinča
  • 2 dl mleka
  • 3 kašike šećera
  • 4 kašike soka od kupine
  • Parčence margarina

Pirinač skuvati u mleku kao u prethodnom receptu. Kada je skuvan dodati sok od kupina i parčence margarina. Dobro izmešati i sipati u dublji sud. Služiti sa kompotom od kupina.

Po svemu sudeći pirinač je idealna hrana, a mi se nadamo da smo vam bar malo pomogli i odgovorili na pitanje kako skuvati pirinač. Ukoliko vi imate neku bolju i lakšu metodu bilo bi nam zadovoljstvo da je u komentarima podelite sa našim čitaocima.