Sadržaj
Zima je period godine kada nas najčešće virusi i prehlade baš i ne zaobilaze. Koliko god smo jakog imuniteta, bar će nam nos procuriti ili grlo malo boluckati. Ponekad ćemo se samo osećati nekako „slomljeno“. Deca i stariji ljudi su čak podložniji prehladama, ali niko nije izuzet. Vrlo često se krećemo na mestima gde ima mnogo ljudi. Kolektivi, škole, vrtići, zabave, proslave… I dovoljno da neko kine ili se zakašlje, već smo uhvatili pelcer. A ponekad jednostavno uhvatimo iz vazduha. Ne možemo pobeći. Virusi se prenose vrlo brzo i vrlo lako. Preventiva je od izuzetne važnosti i zato je veoma bitno izgraditi jak imunitet. No ako smo već navukli muku na vrat postoji način kako brzo izlečiti prehladu.
U prirodi je lek
Nije lako pronaći najbolji način, najefikasniji lek, nema čarobnog štapića. Ono što je bitno je da lekove koje proizvode farmaceutske kuće treba koristiti u krajnjoj nuždi, za početak je najbolje posegnuti za lekovima koje nam priroda nudi. Doduše, antibiotici nam ne mogu pomoći kada su virusi u pitanju, ali ih lekari često prepisuju ako se virusna infekcija iskomplikuje u bakterijsku. No da se vratimo prirodi. U prirodi postoji sve što nam je potrebno samo je potrebno malo se edukovati i istraživati. Razne kapi, tinkture, čajevi, melemi tu su da nam olakšaju proces isceljenja. Samo ih treba prigrliti. Jeste lakše otići u apoteku i kupiti lek. On će možda delovati brže, ali će na duže staze ostaviti druge posledice na naš organizam. Poenta je da našem organizamu omogućimo da se sam izbori. Svaki put će bivati sve jači i otporniji i brže će se izboriti sa virusima.
Odležite
Za početak važno je da svaki virus ili prehladu odležite. Organizmu je potrebno da miruje kako bi se oporavio. Umirite se i utoplite i pustite telo da pokrene proces oporavka. Nemojte siliti sebe da jedete ako nemate apetit. Važno je da pijete dovoljno tečnosti kako bi organizam bio hidriran i mogao izbaciti sve ono nepotrebno iz njega. Ukoliko jedete neka to bude lako svarljiva hrana kako bi telo trošilo energiju na isceljenje a ne na varenje teške hrane. Temperaturu, ukoliko se javi, ne skidajte osim ako prelazi 38.5. Temperatura je naš prijatelj, ona je tu da bi viruse uništila. Tuširajte se mlakom vodom onoliko puta na dan koliko vam prija. Tuširanje krenite od nogu i polako idite na gore kako se organizam ne bi šokirao. Ako je temperatura visoka, često se javlja i glavobolja. Stavite tople obloge na čelo kako bi umanjili bol. Oblogu možete natopiti i sa malo jabukovog sirćeta koje će olakšati bol.
Inhalacije
Kada nas uhvati prehlada, nos nam curi ili nam je zapušen, inhlacije čajem od đumbira, kamilice, lipe ili bosiljka će nam mnogo pomoći. Izaberite biljku, 1-2 supene kašike stavite u jednu širu šerpu i prelijte vrelom vodom. U to možete dodati i kašiku morske soli. Držite lice na dovoljnoj udaljenosti da vas para ne opeče ali i dovoljno blizu da tu istu paru udišete. Glavu možete prekriti i peškirom za brže delovanje ako vam toplota ne smeta. Radite ovo bar 2-3 puta na dan menjajući biljke. Takođe možete koristiti kapi od eukaliptusa za inhalaciju. Ove inhalacije pomažu da se disajni putevi pročiste i na taj način olakša disanje. Obavezno nakon inhalacije izduvajte nos. Ove čajeve možete držati i pored kreveta dok spavate. Na taj način ćete se i tokom noći inhalirati.
Bol u uhu
Vrlo često se dogodi, naročito kod manje dece, da sekret iz nosa zaluta i dete počne da se žali na bol u uhu. Kako pomoći? Pomoću lista čuvarkuće. Otkinite vrh lista čuvarkuće i sok iscedite u zagrejanu kašičicu kako ne bi bio hladan. Dete stavite na bok i uspite mu u uho tečnost. Nakon par minuta zamolite date da okrene glavu na drugu stranu kako bi višak tečnosti iscurio. Ukoliko nemate čuvarkuću možete koristiti i parafinsko ulje, malo zagrejano na isti način. Višak tečnosti ili ulja lagano očistite maramicom. Mnoge majke lično su se uverile u moć čuvarkuće jer su na ovaj način, pomoću homeopatskih lekova i ove blagotvorne biljke izbegle korišćenje antibiotika. Ovaj postupak možete ponavljati 3-4 puta na dan.
Čaj
Kao što smo već naglasili, unos veće količine tečnosti je takođe veoma važan. Obična voda je zasigurno najzdravija. No kada je prehlada u pitanju tada su čajevi najbolji lek. Osim biljaka koje su navedene u delu o inhalacijama, za piće možete koristiti i čajeve od majčine dušice, koprive, zove, bokvice, belog sleza, jagorčevine, hajdučke trave, šipka. Pijte ih uvek sveže pripremljene, gutljaj po gutljaj nekoliko šoljica na dan. Po želji dodajte med i limun ali u mlako, ne u vrelo. Ukoliko vas boli grlo napravite čaj od žalfije koji koristite samo za grgoljanje. Takođe naša topla preporuka je skuvati 3-4 čena belog luka, 3-4 lovorova lista u 500ml vode. Kuvati oko 15 min. Ovo procedite i u prohlađeno dodajte med i limun i pijte u malim gutljajima tokom dana.
Jak kašalj
Od davnina je poznato da svinjska i guščija mast imaju blagotvorna svojstva. Kada nekoga od vaših ukućana muči jak kašalj i otežano disanje probajte da mu namažete guščiju ili svinjsku mast na grudi i/ili na leđa, prekrijete to folijom i umotate pamučnim platnom. Ostavite da tako prenoći. Ovaj proces možete ponavljati nekoliko noći dok se ne oseti olakšanje. Isto to možete pokušati sa kupusom i maslacem. Izlupajte list ili nekoliko komada, namažite maslacem i stavite na grudi. Pričvrstite folijom i pamučnim platnom. Guščiju i svinjsku mast takođe možete pomešati sa medom (1/2 kašičice masti i 1/2 kašičice meda) i to progutati. Na taj način ćete olakšati iskašljavanje.
Kupka za stopala
Kada smo prehlađeni vrlo često se dešava da nam je telo vruće a stopala i šake hladni. Ukoliko vam stopala nisu topla potrebno ih je zagrejati kako bi cirkulacija bila dobra. To možete uraditi na sledeći način: U lavor što toplije vode razmutite 2 kašike senfa i potopite stopala na oko 15-20 minuta. Osušite ih, obucite čarape i tako prespavajte. osetićete olakšanje a ujedno ćete odraditi i detoks preko stopala.
Prirodni dodaci za jačanje imuniteta
Osim navedenih saveta naša preporuka je da u ishranu uvedete i med, beli i crni luk, lan, cimet, kurkumu, origano, nar, kivi… Sve ovo može trajati od 7-14 dana. Kada se oporavite obavezno što više vremena provedite na svežem vazduhu, redovno perite ruke i nastavite sa zdravim životnim navikama. Podižite imunitet pravilnom ishranom, vežbajte bar 3 puta nedeljno, redovno spavajte i provodite vreme sa dragim ljudima jer ljubav je najbolji lek za sve!
Ostavi komentar