Sadržaj
Pronaći po koju dlaku u češlju ili na jastuku nije nešto alarmantno i zabrinjavajuće. To je jedan normalan i prirodan proces. Prirodno opadanje kose obično nema mnogo uticaja na izgled, jer na glavi ima mnogo dlaka i brzo se nadoknađuju svakodnevni gubici. Mađutim, ukoliko postoji neki medicinski razlog gubitka kose i ako se ona vidno proređuje, previše masti i peruta vreme je pravovremenu reakciju. Sa željom da ljudima koji imaju probleme sa kosom pomognemo odlučili smo da vas podsetimo na stari dobri Bojanin šampon koji provereno sprečava opadanje kose i pojavu peruti.
Potrebni sastojci za Bojanin šampon:
Šampon provereno deluje i bolji je čak i od onih najskupljih šampona na našem tržištu, sastojci su sledeći:
- Šampon od koprive 1 litar;
- Pantenol 100 ml (vodeni rastvor);
- Kapi koprive 30 ml;
- AD kapi, 30 ml vodeni rastvor;
- Ricinusovo ulje 50ml;
- dve ampule vitamina B.
Svi sastojci dodaju se u šampon od koprive. Pre nego počnete da mešate sastojke morate odsipati 250ml šampona u neku drugu posudu. U preostalih 750 ml šampona od koprive, pomešajte sve ostale sastojke u navedenoj razmeri (pantenol 100 ml, kapi koprive 30ml, AD kapi 30ml, ricinusovo ulje 30ml i dve ampule vitamina B).
Pre svakog šamponiranja dobro promućkajte „Bojanin šampon“ jer se neki sastojci prirodno ne mešaju. Pri drugom šamponiranju kose potrebno je dobro utrljati i ostaviti šampon nekoliko minuta na kosi masirajući vlasište vrhovima prstiju kako bi se sastojci što bolje apsorbovali. Nakon toga isprite kosu. Biće dovoljno svega 4-5 pranja da perut gotovo potpuno nestane, smanjiće se i opadanje kose.
Jedina mana ovog šampona je što nije baš jeftin. Kada se sračunaju svi sastojci cena mu sigurno pređe 1500 dinara. Tako da ne računajte da ćete uštedeti ako se odlučite za ovu varijantu.
Kako deluje Bojanin šampon:
Ja lično koristim šampon i prezadovoljan sam a ako je verovati komentarima ovaj šampon je vitaminska bomba koja regeneriše kožu glave, utiče na koren, pospešuje rast, obnavlja dlaku i daje kosi sjaj i elastičnost.
Kako deluju pojedinačni sastojci:
Kopriva
„Kopriva ubrzava perifernu cirkulaciju i prokrvljenost kože glave na taj način ubrzavaju se metabolički procesi unutar epiderma. Samim tim ostali sastojci ovog šampona će se brže i kvalitetnije apsorbovati.“
Pantenol
„Pantenol – pantotenska kiselina (vitamin B5) deluje na očuvanje pravilne funkcije kože glave i stimulaciju njenih regeneratvnih procesa.“
Ricinusovo ulje
“Ricinusovo ulje jača kutikulu vlasi. Bogato je vitaminom E i ricinoleinskom kiselinom. Vitamin E je značajan antioksidans i sprečava dejstvo slobodnih radikala i njihovih štetnih uticaja na kožu glave i koren dlake. Ricinus pored regenerativnih svojstava deluje antifugicido (uništava gljivice koje su odgovorne za pojavu peruti). Na kožu skalpa deluje zaštitno, umirujuće i zaceljujuće , dok svojom gustom i lepljivom konzistencijom uklanja izumrele ćelije kože glave sprečavajući ih da zapuše folikul dlake što bi uticalo na usporen rast kose.”
AD kapi
“Vitamin A deluje na različite fiziološke funkcije u ljudskom organizmu, ono što je značajno za kosu je njegovo regenerativno dejstvo na skalp glave tj. diferencijacija epitelnog tkiva.“
Gledajući sve ove preporuke, ovaj šampon je idealan za sve tipove kose, a ukoliko ne dođe do boljitka u onoj meri u kojoj ste to očekivali, moguće je da problem leži negde dublje, zato saznajte neke od najčešćih uzroka opadanja kose i prekomernog stvaranja peruti u nastavku teksta.
Zašto opada kosa
Kada razmišlјate o opadanju kose, možete pomisliti na genetske faktore, poput ćelavosti kod muškaraca, probleme sa hormonima, sa štitnom žlezdom i mnogim drugim bolestima koje mogu izazvati gubitak kose.
Pa, koji su to glavni uzroci za prekomerno opadanje kose?
Hormonske promene
Žene mogu gubiti kosu nakon porođaja ili u menopauzi kao i žene koje imaju hormonsku neravnotežu
Pored genetske ćelavosti muškarca, muškarci mogu da izgube kosu jer im se hormonski sastav menja sa godinama. Gubitak kose nastaje usled reakcije folikula na hormon dihidrotestosteron (DHT).
Poremećaji štitne žlezde
Možda je jedan od najčešćih uzroka gubitka kose povezan sa hormonima, problem štitne žlezde. I previše hormona štitne žlezde (hipertireoza) i premalo (hipotireoza) može dovesti do gubitka kose. Lečenjem poremećaja štitne žlezde često se može zaustaviti gubitak kose.
Stres
Fizički i psihološki stres mogu uzrokovati gubitak kose. Hiruški zahvati i gubitak krvi mogu uzrokovati dovolјno stresa koji bi mogao biti okidač prekomernog opadanja kose. Porođaj može rezultirati gubitkom kose nekoliko meseci nakon porođaja. Uzroci fizičkog stresa često su privremeni, a gubitak kose prestaje kako telo zacelјuje.
Što se tiče psihološkog stresa, ova oblast je još uvek nedovoljno istražena. Međutim, mnogi su se lјudi žalili na gubitak kose u trenucima ekstremnog mentalnog stresa ili anksioznosti.
Možete se boriti protiv mentalnog stresa promenom životnog stila, kao što su:
- svakodnevna vežba;
- pravilna ishrana;
- meditacija i druge strategije za upravlјanje stresom;
- uklanjanje uzročnika stresa iz vašeg života;
Lekovi
Mnogi lekovi u svojim listama neželјenih efekata, uklјučuju i gubitak kose. Hemoterapija je najpoznatiji uzrok, ali postoje i mnogi drugi manje poznati:
- neki lekovi za štitnu žlezdu;
- beta blokatori;
- antidepresivi;
- antikoagulansi i mnogi drugi.
Ovi lekovi različito deluju na lјude i možda neće uzrokovati gubitak kose kod svih.
Nepravilna ishrana
Manjak cinka i gvožđa najčešća je nutritivna veza sa gubitkom kose. Ali postoje dokazi koji govore da zbog nedostatka sledećih vitamina i hranlјivih materija takođe može doći do opadanja kose:
- masti;
- vitamin D;
- vitamin B-12;
- vitamin C;
- vitamin A;
- bakar;
- selen;
Mnoga druga zdravstvena stanja mogu dovesti do prekomernog opadanja kose, uklјučujući:
- bolesti bubrega
- upalnu bolest creva (IBD)
- obolјenje jetre
- dijabetes…
Stanja kože poput psorijaze i dermatitisa može se javiti na vlasištu i ometati rast kose.
Zašto dolazi do prekomernog stvaranja peruti
Možda znate, a možda i ne ali sve ćelije u ljudskom organizmu imaju svoj životni ciklus, da bi na kraju tog ciklusa odumrele. Kada se to desi telo ih odbacuje. Taj proces se odnosi na svaki deo našeg tela pa i na kožu, a samim tim i na kožu glave. Ponekad se dešava da se nove ćelije obnavljaju brže nego što telo odbaci one stare i istrošene. One se tada gomilaju i tako nastaje perut.
Perut je uobičajeno stanje, koje može biti neugodno i teško za lečenje. Prekomerno stvaranje peruti nije povezano sa higijenom, a pranje i češljanje kose može pomoći u uklanjanju starih lјuskica kože.
Faktori rizika uklјučuju postojanje određenih kožnih ili medicinskih stanja kao i upotrebu neprikladnih proizvoda za kosu.
Najčešći uzroci za prekomerno stvaranje peruti su:
- suva koža;
- seboreični dermatitis;
- nepravilna nega kose i vlasišta
- gljivične infekcije;
- nepravilna ishrana;
- stres…
Postoje različiti tretmani dostupni u apotekama i prodavnicama, različiti preparati i šamponi, međutim mi vam od srca preporučujemo Bojanin šampon kao jedan od provereno dobrih i možda najdelotvornijih.
Vlakna za proređenju kosu
Ukoliko vam se kosa već značajno proredila na tržištu postoji kozmetički proizvod koji u sebi sadrži vlakna za proređenu kosu. Ovde nije reč o sredstvu koje će poboljšati i ubrzati rast kose već će zamaskirati problem i učiniti da kosa izgleda mnogo bolje i prirodnije.
Ostavi komentar